rady

Pokiaľ vaše dieťatko má už rozcvičené otáčanie hlavičky do oboch strán, že to pri bdení zvládne pri správnej motivácii, tak je dobre pri spánku mu hlavičku otočiť. Pretože je bežné, že keď už samo počas bdenia zvláda otáčať do oboch strán len pri spánku bude ešte dlho preferovať iba jednu stranu. Často sa stane, že vaše dieťatko konečne po dlhom plači zaspí a vy sa bojíte že ho zobudíte otáčaním hlavičky. Je to pochopiteľné. Konečne si na chvíľku môžete vydýchnuť a nechcete riskovať, že ho zobudíte. Preto je dobre nechať dieťatko zaspäť tvrdšie a otočiť mu hlavičku až keď tvrdo spí. Obvykle je to približne 5 minút po zaspaní. To je váš čas, kedy mu môžete otočiť hlavičku bez obáv, že by sa zobudilo. To iste platí aj o polohovaní v kočíku.

Pri kŕmení dbajte na to aby ste hlavičku nepodopierali v namáhanom mieste, chyťte si dieťatko inak, alebo zmeňte kojacu polohu. Ideálne zvoľte polohu tak, aby práve muselo dieťatko otočiť hlavu do nepohodlnej strany. Dieťatko takto motivujeme k precvičovaniu. Nie nasilu.

Všetko s bábätkom robte robte s tým že majte na pamäti 2 základne pravidla:

  • Dbať o to, aby namáhaná strana hlavičky bola voľná a nie namáhaná a aby
  • Dieťatko malo stále všetko zaujímavé na svojej nepohodlnej strane, aby bolo motivované otočiť hlavičku (za prsníkom, za oknom, za babkou, za hráčkou atď.)

Čim poctivejšie  budete v úvode všetko dodržiavať, tým skôr sa zbavíte torticollisu a tým eliminujete ďalšie zležiavanie hlavičky a vyhnete sa mnohým ďalším problémom s plagiocefaliou.

Nenechajte sa odradiť vetou „veď dnes bábätko spalo s hlavičkou do druhej strany“

Áno, raz za čas si dieťatko otočí v spánku hlavu aj do nepohodlnej strany. Je to ale vyhraná bitka, nie vojna. Zrátajte si štatiku koľko strávi na postihnutej strane, vrátane iných nocí, vrátane pololežania, vrátane autosedačky, vrátane kojenia , vrátanie uspávania atď. môžete si byť istý, že vaše polohovanie bude stále v menšine. A vy chcete aby bolo vo väčšine alebo aspoň rovnako času aby dieťa trávilo aj na nepostihnutej strane hlavy.

Priority

  • Priorita číslo 1. prevencia zležania
  • Priorita číslo 2. liečba torticollisu

Číslo 1 ma vyššiu prioritu ako číslo 2 a to z jednoduchého dôvodu. Zležanie zanecháva viditeľné trvale následky. Torticollis sa rehabilitáciou vyrieši len to nejaký čas trvá, za ten čas je dôležitá prevencia zležania.

Špeciálne vankúšiky

Bolo by veľkou chybou sa spoľahnúť na takzvané vankúšiky proti zležaniu hlavičky. Opäť zdôrazňujeme, že tieto výrobky môžu mať opodstatnenie pri iných typoch plagiocefalií, nie však pri tej spôsobenej torticollisom. Ak by ste spravili túto chybu, kúpili vankúšik proti zležaniu a nechali na ňom spať bábätko na postihnutej strane, tak by sa zležanie iba stále zhoršovalo, ten neustály tlak váhy hlavičky by nikam nezmizol. Spoliehať sa, že vankúšik všetko vyrieši za vás je veľká chyba, vyhnite sa jej.

Autosedačka

V autosedačke bude dieťatko znovu preferovať svoju stranu, preto mu hlavičku podoprieme zrolovanou plienkou okolo hlavičky.


Bdenie

Pokiaľ vaše dieťatko nespinká, snažte sa vyhnúť ležaniu na chrbátiku. Dajte si ho na hruď, alebo nosenie na tigríka. Nájdite si svoj spôsob ako tráviť čas bez ležania na chrbte ak nespinká. Naši známi dokonca kočíkovali dcérku keď už mala 3 mesiace v hlbokom kočíku na brušku keď nespinkala. V každom prípade by malo byť ale dieťa pripútané, alebo nejako istené.

Poctivo rehabilitujte

Budete mať za úlohu cvičiť Vojtovu metódu. Cvičte naozaj poctivo. Dieťatko skúste motivovať hračkami, alebo pesničkami. Veď s pesničkou to ide ľahšie.

Okrem rehabilitácie choďte čim skôr s bábätkom plávať. Dnes existuje mnoho poskytovateľov takejto služby, kde môžete s dieťatkom chodiť plávať. Nemusíte sa báť, malé bábätka sa neponárajú. Bude mať kontakt s vodou, ale čo je dôležitejšie , bude precvičovať krčné svalstvo a tým urýchli liečbu torticollisu.

Noste ortézku poctivo

Pokiaľ už došlo k zležaniu hlavičky a vy ste v štádiu ortézky, tak ju noste naozaj poctivo. Len tak môžete vrátiť hlavičke symetrickejší tvar. Určité veci nevyrieši, ale vie zmierniť následky zležania. Keď už naozaj poctivo absolvujete tuto tortúru, neznamená to koniec. Bolo by chybou po skončení nosenia ortezky sa uspokojiť a so všetkým prestať. Často sa stáva, že nosenie ortézky skonči skôr, ako sa vyrieši torticollis. To znamená, že vaše dieťatko stále preferuje jednu stranu, hoc už ma hlavičku opäť skoro krásne symetrickú. Po skončení stále dbajte na prísne polohovanie, neuspokojujte sa tým, že vám povedia, že hlavička sa už nezleží, že dieťatko je už staršie. Toto platí iba pri iných typoch plagiocefalii, ktoré nemajú pôvod v torticollise. Tam si dieťatko už samé otáča hlavu na všetky strany a naozaj už nedôjde zležaniu hlavičky. Pri torticollise to žiaľ neplatí. Dokonca aj dospelý človek, keby stále zaťažoval hlavu na jednom mieste, tak ju eventuálne zdeformuje. Nie takým spôsobom aby to bolo vypuklé, ale stále sa to stane. Pri dieťatku je to riziko znovu zležania ešte vyššie.

Polohy na spánok

Pri ukladaní na spánok je doležité vedieť či už dieťatko zvláda otáčať v bdelom stave hlavičku do nepohodlnej strany. Vyberáme mu takú polohu aby to dieťatko nebolelo, čiže nasilu mu nebudeme točiť hlavu pokiaľ to nemá rozcvičené a mohlo by mať bolesti. Zároveň vyberáme polohu tak aby sme odľahčili miesto zležania, čiže striedame zaťaženie kostí na hlavičke.

Každú polohu posudzujeme z 2 aspektov podľa priorít popísaných vyššie.

  • Pomáha tato poloha prevencii zležania?
  • Pomáha tato poloha liečbe torticollisu?

Pokiaľ vaše dieťatko má už rozcvičené otáčanie hlavičky do oboch strán, tak výborná poloha pre vaše bábätko je na chrbte s hlavičkou otočenou na opačnú stranu ako je postihnutá strana. V tejto polohe predchádzate zležaniu hlavičke a súčasne pomáhate liečbe torticollisu precvičením postihnutého svalstva.

Ďalšia možná poloha je na boku a leží na opačnej strane hlavičky ako je postihnutá. Takto sa uvoľnil tlak na zležanie. čo je dobre lebo spĺňame prioritu číslo 1. Ale ako je to s torticollisom? V tejto polohe veľmi nepomáhame liečbe. Tato poloha je akýmsi kompromisom. Ak sa vaše dieťatko už samé pretáča tak určite nevydrží stále spať iba na chrbte. Preto kombinujte túto polohu s polohu na chrbte.


 

Nasledujúca poloha je veľmi nebezpečná a používajte ju len v prípade, že dieťatko v bdelom stave dokáže plne otočiť hlavu do nepohodlnej strany a tiež po konzultácii s vašim pediatrom: spinkanie na brušku s hlavičkou do opačnej strany ako je preferovaná.

Táto poloha je v rozporom s bežnými zvyklosťami. Kvôli riziku SIDS je preferované ležanie na chrbte. Pokiaľ si ale trúfate a vaše dieťatko zvykne spinkať aj na brušku, nemá s tým problém tak tato poloha je naozaj z pohľadu zležania a torticollisu najlepšia. Majte  dieťatko stále pod dohľadom a používajte monitorovaciu podložku, ktorá vás upozorní na možné problémy s dýchaním. 

Share Button